Jönköpings studentkårs årsmöte är offeciellt avslutat! Under två dagar har studenter från alla fackhögskolor röstat om verksamhetsåret 25/26 för JSU. Beslut har tagits angående vad JSU ska jobba med och vilka som ska representera studenterna det kommande året.
Under årsmötets andra dag röstades det om vilka som ska föra JSU framåt under nästa år i rollerna Ordförande och Vice Ordförande. Till dessa roller gav studenterna sitt förtroende till Yaman Zaidan och Arne Johnsson!
Även studentrepresentanter till JSUs styrelse har blivit valda. Fyra styrelsemedlemmar har blivit valda, tillsammans med en alumn och en Verksamhetsrevisor. I valberedningen har två personer valts in.
Detta innebär att det finns en plats kvar som styrelsemedlem, en som Verksamhetsrevisorer samt tre i valberedningen. Dessa kommer att fyllas i ett by-election med start nästa vecka.
Utöver detta har årssmötet röstat igenom en Plan of operations för verksamhetsåret och därmed bestämt vad JSU ska jobba med framåt och budgeten för verksamhetsåret har godkänts.
Vill du veta mer om vad som bestämdes och diskuterades under årsmötet? Mötesprotokollet, Plan of operations samt JSUs by-laws kommer att publiceras på hemsidan under de kommande veckorna, så håll utkik!