Öppna meny

BY-Election för Styrelsen 26/27

Är du nyfiken på att engagera dig i Studentkåren? Vi öppnar nu upp fyllnadsval för de positioner som inte fylldes under årsmötet.
Ta chansen att bli en del av JSU och arbeta med frågor som påverkar din studietid!

Lediga positioner:

Styrelseledamot - 2 lediga positioner.

Som styrelseledamot är ditt jobb att vara studenternas röst i de beslut som styrelsen ansvarar för. Detta innebär att du förväntas delta i aktiviteter, evenemang och andra sätt att hålla kontakt med dina medstudenter för att senare representera deras åsikter. Du måste också hålla dig uppdaterad om vad som händer inom JSU som organisation, eftersom styrelsen ansvarar för att övervaka utvecklingen av Studentkåren. Bland annat kommer du att få erfarenhet av hur man hanterar och utvecklar en organisation på en strategisk nivå.

Läs ner i rollbeskrivningen pdf, 213.3 kB., eller kontakta president@js.ju.se för mer information

Operational controllers - 2 lediga positioner

Operations controllers, på svenska verksamhetsrevisorerna, är ansvariga för att säkerställa att styrelsens arbete följer JSUs stadgar och andra styrdokument. Den här positionens huvuduppgift är att observera och agera vid behov. Du kommer att få insikt i hur Studentkåren fungerar och få chansen att få erfarenhet av organisationsutveckling och strategiskt arbete. Observera att verksamhetsrevisorerna inte har rösträtt inom JSUs styrelse.

Läs mer i rollbeskrivningen pdf, 113 kB. eller kontakta president@js.ju.se för mer information.

Alumn - 1 ledig position

Kontakta president@js.ju.se för mer information om denna rollen.

HUR ANSÖKER JAG?

  1. Du skickar in din ansökan med CV och personligt brev till president@js.ju.se senast den 24/5.
  2. Valberedningen kommer att kontakta dig för en intervju. Intervjuer genomförs löpande, och alla kandidater som ansökt innan sista datumet har möjlighet att bli intervjuade.
  3. Valberedningen kommer att kontakta dina referenser.
  4. Du kommer att bli inbjuden att presentera dig själv, i maximalt 5 minuter, på fyllnadsvalet den 1/6 . Tid och plats kommer att meddelas under rekryteringsprocessen. Efter presentationen kan styrelsen ställa ytterligare frågor.
  5. Styrelsen kommer att granska alla ansökningar, lyssna på kandidaterna och sedan fatta beslut med hänsyn till valberedningens rekommendation.

Du kan också ansöka på plats. I så fall kommer du inte att intervjuas av valberedningen.

Har du fler frågor om ansökningsprocessen? Kontakta president@js.ju.se

Ansökan måste vara skriven på engelska. Dessa positioner kräver också att kandidaterna kan tala och skriva på engelska.

Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Jönköpings Kommun